Autor Wiadomość
Pitul
 Post Wysłany: Pią 13:22, 26 Sty 2007    Temat postu:

NOm niezle te denarki 8-)
Szamil
 Post Wysłany: Pią 1:24, 26 Sty 2007    Temat postu:

Wznowione przez Bolesława Szczodrego mennictwo cechował wysoki stopień zorganizowania. Istnieje teza o sprowadzeniu przez księcia mincerzy z Niemiec. Emisje tego władcy mają już inny charakter niż te z czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Doszło do zjawiska immobilizacji stempla monet, co wyraziło się wzrostem liczby egzemplarzy przy jednoczesnym spadku liczby typów monet, które przeznaczone były już z pewnością przede wszystkim do obrotu rynkowego. Polskie emisje wreszcie zaczęły skutecznie konkurować na rynku z monetą obcą. Kolejną rewolucyjną innowacją w polskim mennictwie przypadającą na czasy Bolesława Szczodrego było pierwsze w Polsce przeprowadzenie operacji "renovatio monetae" (która odtąd jest już stałym elementem mennictwa Piastów). Zmniejszyła się waga polskich denarów, które za czasów Szczodrego i jego następcy mają ciężar 0,7 – 0,9 g. Stracił natomiast na tych zmianach (immobilizacja stempla, zmniejszenie rozmiarów monety) przekaz namonetarny.

Wyobrażenia na denarach książęcym i królewskim Szczodrego mają formy geometrycznie uproszczone i brak im szczególnych walorów artystycznych, aczkolwiek przynoszą nowe tematy. Mennictwo tego władcy charakteryzuje się natomiast najbardziej rozwiniętym w polskiej historii systemem znaków menniczych.

Denar "książęcy" Bolesława Szczodrego

Pierwszy denar Szczodrego, zwany książęcym, przedstawia w awersie głowę władcy w profilu otoczoną napisem BOLEZLAVS, a w rewersie całą postać księcia na koniu, z proporcem w ręce. Denar musiał powstać przed 1076 – rokiem koronacji władcy.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/pl/8/8a/Denar_rys_szczodry1.png


Denar "królewski" Bolesława Szczodrego

Drugi denar, zwany królewskim, bity od 1076 roku, ukazuje w awersie ukoronowaną głowę władcy z profilu, z mieczem w dłoni, a w rewersie bardzo uproszczony, oddany za pomocą puncy, wizerunek zamku. Moneta została wybita z okazji koronacji władcy, choć akt ten mógł służyć w tym wypadku jako pretekst dla wzmocnienia królewskiego skarbca za pomocą "renovatio monetae". Jest to zarazem pierwsza polska moneta pozbawiona legendy. Powodem tego mogła być – wobec szerszej recepcji monety w społeczeństwie – chęć zamanifestowania otrzymanej godności za pomocą bardziej komunikatywnego wyobrażenia, które, wobec braku legendy, mogło przyjąć większe rozmiary.


http://upload.wikimedia.org/wikipedia/pl/3/35/Denar_rys_szczodry2.png


Kolejny denar Bolesława Szczodrego świadczy o żywotności mennicy wrocławskiej – w polu rewersu widnieje głowa świętego Jana Chrzciciela i napis otokowy IOHANNES. W domniemanym awersie monety legenda (odwrócona) BOLEZLAVVS otacza krzyż równoramienny.

Czwartym typem bitym przez Bolesława, znanym tylko z jednego egzemplarza, jest tzw. denar wiślicki. Jest to moneta o większej wadze od pozostałych emisji księcia i musiała powstać poza mechanizmem "renovatio". Najwyraźniej wybita w małej liczbie egzemplarzy pozostaje zagadką, co do miejsca i celu jej emitowania. W awersie przedstawia władcę na majestacie otoczonego inskrypcją BOLEZLAVVS, w rewersie scenę walki ze smokiem, symbolizującą walkę ze złem.
Rafal
 Post Wysłany: Czw 15:19, 11 Sty 2007    Temat postu:

To jak? Oddali nam już te stemple? Możemy powrócić wreszcie do wyrobu monet? Inflacja się nam robi! Yellow_Light_Colorz_PDT_07

Cezary - tam jeszcze jest plamka! <wskazuje na brudną szybę>
Pitul
 Post Wysłany: Pią 17:12, 29 Gru 2006    Temat postu:

dobrze??? wspaniale hehe <joke> pozdro dla cezzara zajefajnie
Kamil
 Post Wysłany: Sob 10:50, 23 Gru 2006    Temat postu:

hehehehe dobrze to ująłeś Yellow_Light_Colorz_PDT_01
Niemir (Cezary)
 Post Wysłany: Pią 19:43, 22 Gru 2006    Temat postu:

Ja młotem ee no co Ty!? Yellow_Light_Colorz_PDT_15
Ja nie jestem człowiekiem pracującym fizycznie tak jak Ty Yellow_Light_Colorz_PDT_04
Ja tu tylko sprzątam Yellow_Light_Colorz_PDT_02
Kamil
 Post Wysłany: Pią 17:11, 22 Gru 2006    Temat postu:

Cezar to taka cicha woda Yellow_Light_Colorz_PDT_02
Rafal
 Post Wysłany: Pią 14:51, 22 Gru 2006    Temat postu:

Najpierw walisz młotem gdzie popadnie a potem udajesz zdziwinego, co? Yellow_Light_Colorz_PDT_08
Niemir (Cezary)
 Post Wysłany: Czw 18:39, 21 Gru 2006    Temat postu:

Właśnie co się z nią dzieje??
Bo wiem że coś był z nią nie tak czy jest już naprawiona??
Szamil
 Post Wysłany: Pon 20:28, 12 Cze 2006    Temat postu:

http://www.handball.pl/~handball/FTP/Sciagi%20i%20wypracowania/Historia/Epoki/redniowiecze/Monety%20bite%20w%20Polsce%20za%20Mieszka%20I%20i%20trzech%20Bolesaww.doc
Szamil
 Post Wysłany: Sob 19:05, 03 Cze 2006    Temat postu:

Wczoraj bylem w Tarnowie - na dniach Tarnowa wystawialy sie rozne organziacje - m.in. muzem - mozna bylo kupiic monety. Wiec druzyna wzbogacila sie w kopie denara Boleslawa Chrobrego. Yellow_Light_Colorz_PDT_06


Kolejny pomysl - to sprzedaz denarow z informacja nt tego skad sie wzial itd _ albo woreczek foliowy, albo mini trzosik z lnu.

Do tego sciema, ze jest to doskonaly prezent dla bliskiej osoby lub dla kogos innego Yellow_Light_Colorz_PDT_03
Szamil
 Post Wysłany: Wto 21:06, 30 Maj 2006    Temat postu: Mennica

Spotkalo nas kolejne szczescie - staniemy sie posiadaczami malej mini mennicy Yellow_Light_Colorz_PDT_06 .

Bedziemy produkowac kasiorke Yellow_Light_Colorz_PDT_06 - na poczatek denary Bolesłąwa Smiałego i specjalne denary szczepanowskie. Kazdy bedzie mial trzosik nabity dukacikami Yellow_Light_Colorz_PDT_07 .

Denary beda do sprzedazy, oraz na nagrody i jako sposob na promocje druzyny Yellow_Light_Colorz_PDT_06 .


Solaris phpBB theme/template by Jakob Persson
Copyright © Jakob Persson 2003



Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group