FAQ Zaloguj
Szukaj Profil
Użytkownicy Grupy
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Rejestracja
Nadzwyczajny szafarz Komunii świętej.
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Forum Szczepanów Strona Główna » Parafia » Nadzwyczajny szafarz Komunii świętej.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  

Czy nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej powinni komunikować w czasie Mszy św. w naszej parafii?
Tak
0%
 0%  [ 0 ]
Nie
100%
 100%  [ 2 ]
Nie ma to dla mnie znaczenia
0%
 0%  [ 0 ]
Tylko w czasie dużych uroczystości
0%
 0%  [ 0 ]
Nie wiem
0%
 0%  [ 0 ]
Wszystkich Głosów : 2

Autor Wiadomość
bellator




Dołączył: 29 Sie 2010
Posty: 15
Przeczytał: 0 tematów



 Post Wysłany: Nie 16:11, 26 Wrz 2010    Temat postu: Nadzwyczajny szafarz Komunii świętej.

Nadzwyczajny...

Daleko nam do pierwszych wieków Chrześcijaństwa. By wyrazić się precyzyjniej można powiedzieć, ze jesteśmy daleko w tyle za pierwszymi wiekami chrześcijaństwa – jako kryterium biorąc autentyczność wiary, stosunek do Eucharystii i kondycje moralną wiernych. W początkach Chrześcijaństwa Komunia święta była zabierana przez wiernych po spotkaniach eucharystycznych do domów dla tych którzy nie mogli przybyć zwłaszcza dla więźniów i chorych. Później jednak w miarę rozprzestrzeniania się Chrześcijaństwa na inne narody, schłodzenia wiary i obniżania standardów moralnych rozdawanie Komunii świętej stało się od IX w. domeną wyłącznie duchownych. Stan ten trwał bardzo długo. Dopiero w 1973 r. papież Paweł VI na nowo wprowadza posługę nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej. W dokumencie wprowadzającym wspomnianą posługę Papież powołuje się na dwa powody takiej decyzji. Jeden to względy duszpasterskie. Wzrost częstotliwości przystępowania przez wiernych do Komunii św. Spowodował wydłużanie się czasu rozdawania Komunii co z kolei zaburzało proporcje Mszy św. Drugi powód to troska o dobro duchowe wiernych przejawiająca się w tym wypadku w staraniach o umożliwienie częstego przyjmowania Komunii świętej .
Kodeks Prawa Kanonicznego wprowadzony przez Jan Pawła II w 1983 r. podaje: ”kan. 910 §1. Zwyczajnym szafarzem Komunii świętej jest biskup, prezbiter i diakon. §2. Szafarzem nadzwyczajnym Komunii świętej jest akolita oraz wierny, wyznaczony zgodnie z Kan. 230§3.” Kanon ten w interesującym nas fragmencie mówi „Tam gdzie to doradza konieczność Kościoła, z braku szafarzy także świeccy chociażby nie byli lektorami lub akolitami mogą wykonywać pewne obowiązki w ich zastępstwie, mianowicie mogą (…) rozdzielać Komunię świętą zgodnie z przepisami prawa.
W diecezji tarnowskiej – choć działali już wcześniej – dla wszystkich parafii posługa nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej została zalecona przez bpa Wiktora Skworca w 2008 r. od tego czasu aktualne, często stawiane przez wiernych jest pytanie o potrzebę tej posługi w przestrzeni naszej diecezji i konkretnie naszej parafii. Od tego momentu obserwuje się też różne postawy wobec wspomnianej posługi.
Bardzo często stanowisko jakie zajmują świeccy zwłaszcza ci starsi
wiekiem przybiera wyraz czegoś na kształt świętego
oburzenia czy nawet obrzydzenia które słychać w słowach "żeby mi
żonaty chłop komunię podawał... Co to to nie!!! Tym czasem nie sposób
przecenić omawianą posługę. Zwłaszcza i przede wszystkim rozumiejąc szafarzy jako posłańców niosących Chrystusa chorym. Przez posługę tych ludzi, chorzy,
złożeni cierpieniem przyjmując do swego serca Boga dostarczają sobie posiłku bez którego nie tylko trudniejszą jest droga do świętości ale również cięższe jest codzienne życie.
Z żalem trzeba jednak zauważyć że na naszym terenie posługa nadzwyczajnego szafarza Komunii świętej jest w dużej mierze niewykorzystana. Dużo więcej chorych przyjmuje co miesiąc księdza niż co tydzień nadzwyczajnego szafarza z Komunią świętą. Przyczyną tego stanu rzeczy jest przede wszystkim mentalność tutejszej ludności – zwłaszcza jak już wspomniałem osób starszych, a więc osób które najczęściej mogłyby korzystać z tej posługi. Innym powodem wspomnianej sytuacji jest brak świadomości eucharystycznej. Brak autentycznie przeżywanej potrzeby częstego spotykania się z Bogiem w Najświętszym Sakramencie, niedostrzeganie związku między przyjmowaniem Komunii świętej a życiem codziennym.
Brak szeroko rozumianej świadomości eucharystycznej jest powodem innego – w kwestii nadzwyczajnego szafarza Komunii świętej – zjawiska, którym jest nadużywanie wzmiankowanej posługi. Instrukcja Redemptionis sacramentum stwierdza: „Przy sprawowaniu liturgii do pomocy nadzwyczajnych szafarzy należy się uciekać jedynie w sytuacji prawdziwej konieczności.” (wytłuszczenie bellator). Trudno zrozumieć przyczyny korzystania z posługi nadzwyczajnych szafarzy w przypadku odpowiedniej ilości szafarzy zwyczajnych. Jedynym uzasadnieniem jest brak pogłębionej świadomości z Kim ma się do czynienia szafując Komunią oraz – patrząc od strony szafarza – miłość własna, chęć zaistnienia. Nie można inaczej wytłumaczyć sytuacji w której na zwykłej niedzielnej Mszy św. Jest np. czterech zwyczajnych szafarzy i mimo to korzysta się pomocy świeckiej osoby. Tym czasem w cytowanej instrukcji czytamy: „. Należy potępić postępowanie tych kapłanów, którzy, choć sami uczestniczą w celebracji, powstrzymują się jednak od udzielania Komunii, powierzając to zadanie świeckim. Podobnie przedstawia się sprawa z miejscem podczas liturgii. Nadzwyczajny szafarz nie powinien zajmować miejsca przeznaczonego dla Księży odprawiających Mszę świętą – co niestety również się zdarza. Nie jest to bezpodstawny zakaz. Celem tego i podobnych ograniczeń jest potrzeba zachowania wyraźnego rozróżnienia między szafarzami zwyczajnymi i nadzwyczajnymi.
Reasumując należy stwierdzić, że nie sposób przecenić wartości posługi nadzwyczajnych szafarzy Komunii św., gdy wykonują swoją posługę zgodnie z przeznaczeniem. Należy jednak również piętnować rażące przypadki nadużywania tej posługi. Dlatego też w pierwszym przypadku wszyscy parafianie, każdy odpowiednio do swoich możliwości powinien pracować nad zmianą obecnie niekorzystnego klimatu dla roznoszenia przez świeckich Eucharystii chorym. W drugim przypadku na tą chwilę chyba najlepszym rozwiązaniem będzie bojkotowanie nadzwyczajnych szafarzy podczas „zwykłych” Mszy.

Wszystkich zainteresowanych Forumowiczów zapraszam do dyskusji.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez bellator dnia Nie 14:06, 17 Paź 2010, w całości zmieniany 2 razy
 Powrót do góry »
Zobacz profil autora
bellator




Dołączył: 29 Sie 2010
Posty: 15
Przeczytał: 0 tematów



 Post Wysłany: Pon 5:24, 01 Lis 2010    Temat postu:

W niedzielę 31.10.2010 na mszy o godzinie 9:30 było pięciu zwyczajnych szafarzy najświętszego sakramentu. biorąc więc pod uwagę, że komunikowali w zwykłych miejscach - parafianie wiedzą które to więc nie trzeba się rozpisywać - już było im "ciasnawo". Mimo to jednak komunikował jeden z nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.

Moje pytanie jest zasadnicze:
JAKIE BYŁY NADZWYCZAJNE OKOLICZNOŚCI UZASADNIAJĄCE KORZYSTANIE Z POMOCY NADZWYCZAJNEGO SZAFARZA?


Post został pochwalony 0 razy
 Powrót do góry »
Zobacz profil autora
bellator




Dołączył: 29 Sie 2010
Posty: 15
Przeczytał: 0 tematów



 Post Wysłany: Sob 14:56, 01 Sty 2011    Temat postu:

Szczepanowska bazylika. Msza św. o 9:30 podczas której następuje rozesłanie kolędników misyjnych. Komunia Święta.
NADZWYCZAJNY szafarz Komunii św. rozdaje Komunie. W tym samym czasie ZWYCZAJNY szafarz (jeden z księży) FOTOGRAFUJE zespól śpiewających dziewcząt i przygrywającą im kobietę...

Bez komentarza...


Post został pochwalony 0 razy
 Powrót do góry »
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Forum Szczepanów Strona Główna » Parafia » Nadzwyczajny szafarz Komunii świętej.
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach




Solaris phpBB theme/template by Jakob Persson
Copyright © Jakob Persson 2003

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group